Obrazy Mariana Rojka w wiśnickim ratuszu.

W czwartek 12 listopada 2009 roku, w piwnicach wiśnickiego ratusza otwarta została wystawa malarstwa Mariana Rojka, zorganizowana przez Klub Seniora w Nowym Wiśniczu.
 

 

Marian Rojek był bogatą osobowością arystokratyczną, malarz, rysownik, gawędziarz, dokumentalista, dawnych obrządów i zwyczajów.
Stworzył cykl rysunków opatrzonych tekstem. Zarejestrował w nich miniony czas wiśnickiej atmosfery. Marian Rojek nie silił się w swej twórczości na profesjonalizm, był autentyczny, spontaniczny. Dlatego Jego malarstwo tkwi korzeniami w sztuce widzenia realno–wizyjnego, upamiętnia przemijające widoki, zdarzenia, chwile.
Obrazy Mariana Rojka są bezpośrednie w sposobie przedstawienia tematu i koloru. Sceny rodzajowe, kwiaty, ilustracje obrzędowe, pejzaże to tematy jego prac.
W 1959 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało artyście specjalną nagrodę. Od 1959 do 1976 był pod opieką Związku Polskich Artystów i Plastyków w Krakowie. W 1975 roku brał udział w ogólnopolskich wystawach w Szczecinie i Warszawie. Prace artysty prezentowane były w 1989 roku na wystawie scen wojennych w Krakowie. W 1994 roku Marian Rojek wziął udział w wystawie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu zorganizowanej przez Muzeum Historyczne w Warszawie. Prace malarza zostały wysoko ocenione i pozostały w muzeum jako stałe eksponaty.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz