Sukces Olchawianek

W dniach 3 i 4 października 2009 roku na terenie Zespołu Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach odbył się I Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, w którym wzięło udział 12 kół, w tym Koło Gospodyń Wiejskich w Olchawie.
Koła Gospodyń Wiejskich są jedną z najstarszych organizacji wiejskich, która wywarła znaczący wpływ na rozwój teatru ludowego, rękodzieła artystycznego, ochronę lokalnego folkloru oraz przechowanie receptur tradycyjnych potraw.
 
Sukces Olchawianek

Każde koło biorące udział w przeglądzie, startowało w trzech konkursach: tradycyjne scenki obyczajowe, pieśni ludowe, gawędy i legendy, przygotowanie i prezentacja tradycyjnej potrawy oraz bibułkarstwo.
W konkursie na prezentację sceniczną Olchawianki przedstawiły scenkę „Przy skubaniu pierza”.  Panie włożyły bardzo dużo pracy w przygotowanie przedstawienia. Scenka bardzo się spodobała zarówno jurorom jak i publiczności. Potrawą jaką koło zaprezentowało w konkursie były: kasza i groch zawijane w kapustę. Oczywiście nie była to jedyna potrawa jaka znalazła się na olchawskim, pięknie udekorowanym stole, znalazły się tam między innymi, kołacze, placki z owocami, kotlety z kapusty, kapuśniaczki, chleb ze smalcem oraz różnego rodzaju nalewki. Panie biorące udział w trzecim konkursie, w ciągu trzech godzin wykonały w bibułki dekorację tradycyjnego ołtarzyka: girlandę na obraz, polne kwiaty do wazonu oraz dekorację lichtarzyków.
W każdej z kategorii Jury przyznało po jednym pierwszym miejscu. Doceniając treść oraz sposób prezentacji scenki „Przy skubaniu pierza” I miejsce w tej kategorii przyznało Kołu Gospodyń Wiejskich w Olchawie. Suma przyznanych przez komisję punktów we wszystkich konkursach łącznie wyłoniła laureatów przeglądu. W ogólnej klasyfikacji przyznane zostały trzy pierwsze miejsca, w tym jedno dla Pań z Olchawy.

Burmistrz Nowego Wiśnicza, Gospodyniom z Olchawy składa serdeczne gratulacje.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz