Wiśnicka grupa Per Saecula – ożywiamy historię.

Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula z Nowego Wiśnicza, założona jesienią 2008 roku przez wiśnicką młodzież, rozpoczęła w bieżącym roku swoją działalność. Grupa skupia miłośników historii, pragnących przybliżyć mieszkańcom miasta Nowy Wiśnicz, czasy, w których żyli Kmitowie i Lubomirscy, a także promować miasto w całym kraju.
Pierwszym turniejem, na którym mogli państwo zobaczyć jej członków w historycznych ubiorach były I Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Sportach Dawnych podczas Święta Ziemi Wiśnickiej. Kasia i Jarosław wzięli wówczas udział w turnieju łuczniczym.
 
rupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula z Nowego Wiśnicza 

Największą imprezą na jakiej w tym roku grupa mogła się zaprezentować były Dni Grunwaldu. Odbyły się one w dniach 15 – 19 lipca, na polach Grunwaldu. Kulminacyjnym punktem imprezy była Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem. Wzięło w niej udział 1500 odtwórców historycznych, w tym czworo wiśniczan. Przedstawiciele wiśnickiej grupy wcielili się w role grunwaldzkich chłopów ciemiężonych przez Krzyżaków. Inscenizacja ta jest największą w Europie rekonstrukcja bitwy w autentycznym miejscu. Godzinne wzmagania rycerzy Polskich i Krzyżackich oglądało ponad 100 tysięcy widzów.
Na kolejny turniej grupa została zaproszona do Wenecji (koło Biskupina), na I Wenecki Turniej Rycerski i Igr Plebejskich, który odbył się w dniach 15 – 16 sierpnia. Pięcioro przedstawicieli wiśnickiej grupy odtwórstwa historycznego wzięło udział w licznych konkurencjach i zmaganiach jakie zaplanowali organizatorzy. Podczas tej imprezy odbył się turniej łuczniczy, turnieje bojowe, turniej piłki rycerskiej oraz konkurencje: lepienia naczyń glinianych, haftu, bednarstwa, tańca, pieczenia podpłomyków, wyplatania kolczug oraz konkurs gry w boulle. Dwóch członków naszej grupy zostało laureatami. Jarosław zajął 6 miejsce w turnieju łuczniczym, w którym pokonał 36 uczestników, a Szymon zajął pierwsze miejsce w konkursie gry w boulle.

Wszystkich miłośników historii, którzy chcieliby zobaczyć Grupę Odtwórstwa Historycznego Per Saecula, zapraszamy 20 września na Międzynarodowy Turniej Rycerski do Dębna.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz