Wakacyjne wspomnienia z Połomia Dużego

Sięgając do wakacyjnych wspomnień, często dzielimy się z rówieśnikami chwilami, które głęboko zapadły nam w pamięci. Nie inaczej jest z tymi, którzy uczestniczyli w realizacji projektu p.n. „By wszystkim nam było przyjemniej”. Czy było a właściwie czy jest? To co zostało zrobione w Świetlicy Wiejskiej w Połomiu Dużym ma wymiar i przeszły i teraźniejszym.
 
Wakacyjne wspomnienia z Połomia Dużego 

Wszystkie działania, w których uczestnicy projektu brali udział, m.in. zajęcia rekreacyjno-edukacyjne, nie tylko zostały uwiecznione na zdjęciach, w opisach, ale zapadły gdzieś głęboko w pamięci młodych realizatorów. Jednak pozostał również trwały i widoczny znak twórczego działania m.in. po warsztatach manualnych. Mini plac zabaw, to efekt warsztatów stolarskich, gdzie połomska młodzież w pracach stolarskich sprawnie posługiwała się miarą i heblem, wierciła otwory, skręcała poszczególne elementy układanki. Inna grupa przyjęła rolę ogrodników. Uporządkowanie terenu, zaprojektowanie zieleńców w których posadzone zostały krzewy i drzewka iglaste. Na rabatach, pod warstwą specjalnej ziemi torfowej zostały ukryte cebulki m.in. narcyzy, hiacyntów i tulipanów, które dopiero na wiosnę wydadzą plon estetyzowania terenu przy świetlicy. Tak długo jak, cebulki nie wzejdą, to posadzone wrzosy oznajmiają wszystkim, że owe miejsca zostały wybrane na kwietne rabatki. Pośród nich zostały zamontowane ławeczki a obok piaskownica i huśtawka.
Cieczą te działania, ale trzeba też wspomnieć, że obok pracy na rzecz upiększania terenu przyświetlicowego uczestnicy projektu w nagrodę za twórczą pracę wzięli udział w wycieczce do Królewskiego Zamku w Niepołomicach gdzie m.in. mogli obejrzeć całe bogactwo charakteryzujące zjawiska artystyczne z części kolekcji obrazów i rzeźb, sztuki polskiej od czasów Stanisława Augusta do około 1900 roku. Tam obecnie znajduje się przeniesiona na czas remontu krakowskich Sukiennic, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku Muzeum Narodowego w Krakowie. Młodzież bacznie zapoznała się z malarstwem alegorycznym, symbolicznym, realistycznym i naturalistycznym oraz różnymi rodzajami malarstwa portretowego, pejzażami, scenami historycznymi i rodzajowymi jak również nurtami tematycznymi pozwalającymi prześledzić rozwój polskiego malarstwa i rzeźby.
Projekt „By wszystkim nam było przyjemniej” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Fundacji Wspomagania Wsi w ramach programu „Pożyteczne wakacje 2009”.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz