Zielona szkoła

W dniach od 7 do 15 czerwca 2009 roku dzieci z klas trzecich kształcenia zintegrowanego Szkoły Podstawowej w Nowym Wiśniczu uczestniczyły w zajęciach w ramach „zielonej szkoły”, które odbywały się w Ustroniu Morskim.
Taka forma uczenia się jest niewątpliwie jednym ze sposobów unowocześniania działalności wychowawczo – dydaktycznej. Dobrze przemyślana i zorganizowana pobudza zainteresowania, zaspokaja naturalną potrzebę ruchu, ciekawość poznania. Jest czynnikiem motywującym dzieci do uczenia się drogą bezpośredniego działania, przeżywania, odkrywania, co ze względów dydaktycznych ma olbrzymie znaczenie. Ponadto wycieczka taka wprowadza ożywienie do pracy szkolnej, powoduje, że nastrój staje się pogodniejszy. Nauka ta, będąca jednocześnie przyjemnością, jest o wiele szybciej przyswajalna. Ułatwia zaznajomienie z otoczeniem społecznym i przyrodniczym, wpływa na rozwój spostrzeżeń, wyobraźni i myślenia, przyczynia się do kształtowania rozwijania takich cech charakteru jak: życzliwość, wytrwałość, samodzielność i zaradność. Pozwala na nawiązywanie przyjaźni, integrację uczniów, nauczycieli i zespołu klasowego.
 
Zielona szkoła 

 
Zajęcia wymagały starannego i solidnego przygotowania od strony merytorycznej i organizacyjnej. Przemyślany zrealizowany program przyniósł korzyści nie tylko uczniom. Wzbogacił również doświadczenie zawodowe nauczycieli uczestniczących w tej specyficznej formie pracy z dziećmi.
Każdy dzień wypełniony byt po brzegi. Dzieci poznały smak przygody. Z pewnością to, co zobaczyły i przeżyły na długo pozostanie w ich pamięci. Sprawdziły się w nowych dla siebie warunkach, z dala od rodzinnego domu. Nabrały pewności siebie, nauczyły się dyscypliny. Poznały florę i faunę Morza Bałtyckiego, zabytki i osobliwości regionu nadmorskiego. Z łatwością ilustrowały swe przeżycia i obserwacje, samodzielnie redagowały dłuższe wypowiedzi ustne i pisemne.
Dzieci były na wycieczce w Kołobrzegu, zwiedziły port, latarnię morską, pomnik „Zaślubin z morzem”, płynęły statkiem „Pirat”. Obserwowały zachód słońca, sztorm, poznały walory zdrowotne okolic morza, śpiewały „szanty”. Uczestniczyły w hipoterapii, miały zorganizowane zawody strzeleckie z karabinka pneumatycznego na miejskiej strzelnicy pod nadzorem przeszkolonych pracowników. Jechały „kolejką” do Gąsek, gdzie zobaczyły kolejną latarnię morską.
Czas wolny był uatrakcyjniony zabawami, ogniskiem z pieczeniem kiełbasek, dyskoteką, zajęciami sportowymi na plaży, boisku do gry w piłkę nożną i siatkówkę, konkursami i zabawami integracyjnymi. Ogromne emocje wzbudził konkurs na najpiękniejszą rzeźbę z piasku. Pomysłowość dzieci przerosła nasze oczekiwania. Z trudem wyłoniliśmy zwycięzców. Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe, pozostali słodycze. Najwięcej radości dostarczały nam spacery po plaży, zabawy rekreacyjne, opalanie się, szukanie muszelek i bursztynów. Dzieci nie mogły się nudzić, wolny czas miały wypełniony po brzegi. Z pobytu nad morzem przywiozły wiele zdjęć, wrażeń i pamiątek. Cieszymy się, że mogły przeżyć niezapomniane chwile, a my nauczyciele mogliśmy im w tym pomóc. Mamy nadzieję, że mimo krótkiej tradycji „zielona szkoła” znajdzie entuzjastów i w kolejnych latach będzie kontynuowana. Naprawdę warto!

Renata Solak, Barbara Mech, Halina Rodzaj, Henryka Mulka, Marta Bielewicz
 
 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz