Przyjaźń łączy

W sobotni wieczór, 16. maja wróciła z zaprzyjaźnionej szkoły w Eschenbach (Niemcy) grupa 15 uczniów gimnazjum w Nowym Wiśniczu wraz z dwójką opiekunów – koordynatorem wymiany, Bożeną Głąb i nauczycielem muzyki, Krzysztofem Klimkowskim. Uczestnikom wymiany towarzyszyła pani dyrektor Zespołu Szkół w Nowym Wiśniczu – Elżbieta Krajewska.
Kolejna, trzecia już wymiana miała szczególny charakter. Oprócz realizacji projektu „Muzyka i taniec naszej małej ojczyzny” odbyło się podpisanie umowy partnerskiej między szkołami. Głównym celem umowy między szkołami jest bliska i pełna zaufania współpraca, której motto stanowią słowa „Przyjaźń łączy”. Oznacza to obustronne popieranie wspólnych działań uczniów i nauczycieli na rzecz wzajemnego zrozumienia i przyjaźni.
 
Przyjaźń łączy 

 
Uroczysty akt podpisania nastąpił w ostatnim dniu realizacji projektu, w piątek, 15. maja, w obecności Simona Wittmana, starosty okręgu Neustadt, któremu podlega szkoła w Eschenbach, wiceburmistrza miasta Karla Lorenza, przedstawicieli Rady Rodziców, grona pedagogicznego Staatliche Wirtschaftsschule, rodziców i uczniów – tegorocznych i byłych uczestników wymiany przybyłych na zaproszenie organizatorów.
 
Przyjaźń łączy
 
Wszyscy, którzy zabierali głos mówili o tym jak ważnym jest stwarzanie młodym ludziom z różnych krajów możliwości spotykania i poznawania się wzajemnie. Młode pokolenie nie jest obciążone w takim stopniu trudnymi wydarzeniami z historii Polski i Niemiec jak ludzie starsi. Nasze szkoły w 2001 roku (kiedy to odbyło się pierwsze spotkanie uczniów i nauczycieli) zburzyły mur. Z tego muru, w ciągu ośmiu lat powstał most łączący kraje, rodziny i młodych ludzi przede wszystkim. Dwie cegły z tego muru stały się fundamentem do podpisania umowy o współpracy – mówiła w swoim wystąpieniu przewodnicząca Rady Rodziców – Brigitte Deglmann.
Podsumowując osiem lat współpracy między Gimnazjum w Nowym Wiśniczu a Staatliche Wirtschaftsschule Eschenbach, pani dyrektor Annemarie Metz, zwracając się  do nauczycieli i uczniów biorących udział w wymianie powiedziała: Spędzić urlop na Majorce, to nic szczególnego, ale zobaczyć Nowy Wiśnicz czy Eschenbach – jest czymś wspaniałym i bardzo ekskluzywnym.
Mówiąc dalej o partnerstwie i przyjaźni naszych szkół dodała: Najlepsze rzeczy, jakie mogą nam przydarzyć się w życiu to ludzie, których kochamy, miejsca, w których byliśmy i wspomnienia, które zebraliśmy w naszym życiu. Wymiana między naszymi szkołami należy do tych najpiękniejszych rzeczy w życiu.
 
 Przyjaźń łączy
 
Jak już wcześniej było wspomniane tematem przewodnim była muzyka i taniec. Uczniowie biorący udział w wymianie zwiedzili Bayreuth – miasto związane z Ryszardem Wagnerem. Tu zobaczyli jeden z najpiękniejszych na świecie barokowych teatrów operowych. Bardzo ciekawy był także wyjazd do Norymbergii  (miasta partnerskiego Krakowa), gdzie młodzi Polacy i Niemcy podziwiali dzieła Wita Stwosza i Albrechta Dürera, ale także poznali najnowszą historię miasta związaną z okresem drugiej wojny światowej.
Polscy i niemieccy uczniowie wspólnie tańczyli i śpiewali. Polacy nauczyli się bawarskiego tańca Kreuzpolka, a wszyscy obejrzeli występ zespołu ludowego w charakterystycznych strojach z Bawarii. Wspólnie śpiewano piosenki po polsku i niemiecku ale największą atrakcją wieczoru było wspólne wykonanie piosenki ludowej Hej z góry, którą śpiewali uczniowie, rodzice i nauczyciele.  Stronę muzyczną wymiany opracował nauczyciel muzyki z wiśnickiego gimnazjum Krzysztof Klimkowski. Muzyka łączy pokolenia, łagodzi obyczaje, nie potrzebuje tłumacza. Obydwa narody znają takie powiedzenie:
Gdzie słyszysz śpiew, tam wstąp.
Tam dobre serca mają.
Źli ludzie, wierzaj mi
Ci nigdy nie śpiewają.

Słowa te stały się mottem spotkania młodych Polaków i Niemców i na pewno pokazały, że dzięki muzyce świat staje się lepszy a ludzie bardziej serdeczni.
 
 Przyjaźń łączy
 
Kolejna wymiana uczniów była możliwa dzięki wsparciu Fundacji Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie i Poczdamie, dobroci i wielkiemu sercu sponsorów z Polski i z Niemiec, a także pomocy rodziców.
 
Przyjaźń łączy
 
Przyjaźń łączy
 
Przyjaźń łączy 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz