Turniej Matejkowski

    W poniedziałek 23 marca w sali widowiskowej MOK odbył się Turniej Matejkowski. Konkurs, na którym młodzież z terenu naszej gminy może wykazać się swoją wiedzą na temat życia i twórczości największego polskiego malarza historycznego, organizowany jest co roku przez Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”.

Turniej Matejkowski 2009

    W turnieju wzięło udział 16 gimnazjalistów, po czterech z każdego gimnazjum z Gminy Nowy Wiśnicz. Z Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu w konkursie wystartowały same dziewczęta: Alicja Błażejczak, Magdalena Kuro, Natalia Majcherczyk i Dominika Węgrzyn. Nowy Wiśnicz również reprezentowała żeńska grupa w składzie: Karolina Bereta, Kamila Janioł, Kinga Gaworczyk, Katarzyna Tworzydło. Z Zespół Szkół w Kobylu w turnieju wzięli udział: Aleksander Zawidzki, Aneta Tota, Dawid Cholewa i Mirosław Gut. Królówkę reprezentowali: Jakub Dziedzic, Sławomir Zgłobicki, Paulina Zaleśna i Wojciech Kuliś.

Turniej Matejkowski 

    Tradycyjnie konkursowe zmagania przebiegały w trzech etapach. W pierwszej rundzie uczniowie losowo podzieleni na dwie ośmioosobowe grupy odpowiadali kolejno na pytania dotyczące życia i twórczości Jana Matejki, odpadając po trzech pomyłkach. Do drugiego etapu przeszło osiem osób: wszystkie dziewczęta ze Starego Wiśnicza, mocna grupa z Królówki: Jakub Dziedzic, Sławomir Zgłobicki i Paulina Zaleśna oraz Aneta Tota z Kobyla. Ich zadaniem było rozpoznawanie po fragmentach obrazów Jana Matejki. Zadaniem finałowym było ułożenie na czas puzzli z reprodukcją obrazu „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”.
 
Jak od kilku już lat, największą wiedzą wykazały się uczennice z Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu, wspierane przez liczną grupę kibiców, którzy na tą okazję przygotowali specjalne transparenty. Dziewczęta ze Starego Wiśnicza zajęły wszystkie finałowe miejsca. Zwyciężyła Magdaleka Kuro, drugie miejsce zdobyła Alicja Błażejczak a trzecie Dominika Węgrzyn. 
 
Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy. Poza nagrodami rzeczowymi, wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali zaproszenia na wycieczkę do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach oraz ogrodu kwiatowego w Młodzawach Małych pod Pińczowem 29 kwietnia 2009 roku. 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz