WIŚNICCY ARTYŚCI – wystawy Eugeniusza Molskiego

Urokliwe zakątki, malownicze krajobrazy i piękne zabytki współtworzą niezwykły klimat, który na ziemię wiśnicką wabił i wciąż przyciąga ludzi o wielkiej i głębokiej wrażliwości, jednocześnie odciskając specyficzne piętno i kształtując artystyczny smak mieszkańców. W kształtowaniu sztuk plastycznych na naszej ziemi, znaczną rolę odgrywa działające od 60 lat liceum im. Jana Matejki, „genius loci” naszej ziemi.

Przez 37 lat młodych adeptów sztuki w wiśnickim Plastyku kształcił artysta ceramik, Eugeniusz Molski, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Ten niezwykle płodny twórca jest autorem setek kolaży, happeningów, prac malarskich i rzeźbiarskich. Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień, brał udział w ponad 200–tu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Posługując się niekonwencjonalnymi materiałami, jako tworzywo artystycznego wyrazu, szczególnie upodobał sobie glinkę ceramiczną. Credo jego twórczości kreują piękne madonny w ogrodach Aniołów, Ludzi i Rzeczy, które obecnie rozgościły się w wiśnickim zamku. Madonny i anioły ustawia na różnych wystawach w ciekawych kompozycjach, by odbiorcom sztuki przypominały o szczęśliwych latach dzieciństwa, klimacie rodzinnego domu, by kierowały myśli i serca w stronę sacrum.

 
Prace Eugeniusza Molskiego 


OSTATNIO ZORGANIZOWANE WYSTAWY INDYWIDUALNE I ZBIOROWE EUGENIUSZA MOLSKIEGO

  1. Tarnów – Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej – wystawa „Czas Aniołów”grudzień 2008 – styczeń 2009
  2. Zakopane – Miejska Galeria Sztuki – I ogólnopolski konkurs ceramiczny „Struny światła” (wpłynęły 53 prace) – II nagroda za III zestaw prac – luty 2009
  3. Kęty – Dom Kultury – indywidualna wystawa „Piękne Madonny” marzec, kwiecień 2009
  4. Kraków – Galeria Młodych – wystawa malarstwa i rzeźby „ Podróże z aniołem”kwiecień 2009;
  5. Myślenice – inauguracja działalności Galerii Sztuki Współczesnej – wystawa międzynarodowych warsztatów artystycznych – prace artystów z Japonii, Anglii, Francji, Ukrainy, Słowacji, Polski;
  6. Lwów – Muzeum Etnograficzne – styczeń 2009;
  7. Mielec – SCK – luty, marzec 2009;
  8. Łańcut – Miejski Dom Kultury – Wystawa jubileuszowego X pleneru malarsko-rzeźbiarskiegokwiecień 2009;
  9. Kraków – Pałac Sztuki – X Jubileuszowe Triennale Rzeźby Sakralnej styczeń, luty 2009

Prace Eugeniusza Molskiego

Podczas wernisażu w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mościcach Eugeniusz Molski kończył obchody jubileuszu 40-lecia pracy twórczej. Uznanie dla dorobku artysty wyraził Prezydent miasta Tarnowa natomiast Burmistrz Miasta Nowy Wiśnicz wręczył Jubilatowi medal „Za zasługi dla Ziemi Wiśnickiej” jako podziękowanie za podkreślanie bliskich związków z miastem. Ważnym wydarzeniem tego spotkania było także wręczenie ufundowanych przez Eugeniusza Molskiego nagród „Złote Geniusz Loci”. Wyróżnienie to otrzymali z rąk artysty: dyrektor MBP Janina Kania oraz Burmistrz Nowego Wiśnicza Stanisław Gaworczyk.
 
Prace Eugeniusza Molskiego 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz