WIŚNICCY ARTYŚCI – prof. Czesław Dźwigaj

    Kontynuując cykl informacji o twórczości wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja, przybliżamy jedną z jego prac zrealizowanych na terenie Małopolski – pomnik Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy.
    Wykonany z brązu monument odsłonięty został 25 maja 2008 roku na skwerze przy deptaku ulicy Zdrojowej w pobliżu zegara kwiatowego. Pomnik przedstawia pisarza, który zmęczony przysiadł na deptaku i rozmyśla o sprawach Polski i swoich osobistych.
 
pomnik Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy 

    Pomnik Sienkiewicza nie znalazł się w Szczawnicy przypadkowo, ma przypominać mieszkańcom oraz turystom związki znanego pisarza z uzdrowiskiem. Literat gościł w mieście przynajmniej trzykrotnie. Pierwszą wizytę pisarza odnotowano w 1868 roku, z drugą wizytą przyjechał w 1879 r, kiedy wracając z Lwowa wystąpił w Szczawnicy z wykładem o swoim pobycie w Ameryce. Wtedy po raz pierwszy zobaczył swoją przyszłą żonę Marię Szetkiewiczównę. Po raz ostatni odwiedził Szczawnicę w 1909 roku, pracował wówczas nad powieścią "Wiry". Po tej wizycie miejscowi rajcy postanowili nadać szkole podstawowej jego imię.
 
pomnik Henryka Sienkiewicza w Szczawnicy 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz