EXTRA-ŚWIETLIK czyli ferie na wesoło

    Ferie na półmetku, za oknem śnieżny krajobraz, a w świetlicy w Starym Wiśniczu trwa w najlepsze walka o cenne punkty i zaszczytny tytuł „Extra-świetlika 2009”. Każdego dnia świetlica ma do zaoferowania swoim podopiecznym pakiet wesołych zajęć, które poprzez formę rywalizacji wyzwalają energię do działania uczniów ,,na dwutygodniowym urlopie”, mobilizują ich szare komórki, a także dają radość z małych, nierzadko pierwszych w życiu, spektakularnych sukcesów.

EXTRA-ŚWIETLIK czyli ferie na wesoło 

    Wszystkim zajęciom, które mają formę konkursu, przez cały okres ferii przypisywana jest punktacja według ogłoszonego wcześniej regulaminu, uzupełniana na bieżąco na tablicy korkowej. Uczestnik, który zdobędzie największą liczbę punktów otrzyma tytuł ,,Extra-świetlika 2009” i nagrodę rzeczową. Punktowane są nie tylko udziały w konkursach, ale i obecność na zajęciach w danym dniu, pomoc w porządkach, przygotowanie i przeprowadzenie zajęć dla pozostałych uczestników, wyjście do Ośrodka Edukacji Regionalnej. Feriom w świetlicy towarzyszy również konkurs na rysowanie autokarykatur. Prace te muszą być jednak wykonane nie ręcznie, a na komputerze w programie graficznym. Projekt ten ma na celu rozwijanie umiejętności posługiwania się komputerem, ale także ma odciągnąć dzieci i młodzież od typowych form spędzania czasu przed komputerem (gry, bezmyślne przeglądanie stron internetowych). Równocześnie ma on uczyć spostrzegawczości i trafności w tworzeniu własnych portretów oraz dystansu wobec siebie. Uwieńczeniem projektu jest stworzenie galerii rysunków wraz z autentycznymi zdjęciami, w celu porównania „jakości” autokarykatury.
 
EXTRA-ŚWIETLIK czyli ferie na wesoło
    W pierwszym tygodniu jednym z najważniejszych wydarzeń okazał się turniej spostrzegawczości, zatytułowany „Główka pracuje”. Uczniowie zmagali się z zapałem z szaradami, quizami i językowymi łamigłówkami. Dużym zainteresowaniem cieszył się również tradycyjny już turniej tenisa stołowego, a także turniej szachowy. Dziewczęta za to miały okazję uczestniczyć w warsztatach karnawałowych, zorganizowanych w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu. Uwieńczeniem całotygodniowych zmagań stały się zajęcia zatytułowane „Przestrzeń mojej wyobraźni”. Wykorzystane zostały w nich elementy arteterapii – uczestnicy przelewali na papier swoje emocje, które wyzwoliła w nich słyszana muzyka –Antoniego Vivaldiego „Zima”. W ten sposób utworzyła się znakomita wystawka prac, które mimo iż są na pozór bardzo różne, łączy wspólna inspiracja. W drugim tygodniu ferii zaplanowane są między innymi: animowany maraton filmowy, turniej piłkarzyków, gra w kalambury i rebusy słowne, wieczór dobrego humoru.
    Czas biegnie nieubłaganie i ferie również nie będą trwać wiecznie. Nasz „Extra-świetlik” także, po zgaśnięciu błysku fleszy, usiądzie drugiego marca w szkolnej ławce. Niestety, dożywotni tytuł nie zwalnia go z obowiązku szkolnego…
Na pocieszenie pozostaje mieć nadzieję, że tegoroczne śnieżne ferie pozostawią ciepłe wspomnienia
 
EXTRA-ŚWIETLIK czyli ferie na wesoło 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz