Gościnna świetlica w Królówce

    Wjeżdżając do Królówki od strony Połomia Dużego, widzimy pofałdowaną nierównością terenu, szeroko rozciągniętą panoramę tej urokliwej miejscowości. Z pośród kępek oszronionych drzew, zasypanych białym puchem pagórków, wyłaniają się czerwone dachy skupisk domów ciągnących się wzdłuż dróg, i dróżek. Nad nimi góruje strzelista wieża kościoła.
 
Gościnna świetlica w Królówce
    Z oddali również można zobaczyć dwa imponujące wielkością obiekty. Pierwszy z nich to Zespół Szkół w Królówce drugim, nieco mniejszym jest Wiejski Dom Kultury im. Kazimierza Brodzińskiego. Ten został usytuowany w miejscu szczególnym dla Królówki. Przed laty stał tam dwór, w którym urodził się w roku 1791 Kazimierz Brodziński, poeta, prekursor polskiego romantyzmu, autor „Wiesława”, rzadziej jako profesor, teoretyk literatury, tłumacz i publicysta. Aby upamiętnić to miejsce, mieszkańcy Królówki postanowili wznieść tam Dom Kultury. Obecnie obok umiejscowionego tam przedszkola, biblioteki funkcjonuje również świetlica wiejska. Ponadto, poza kulturotwórczymi i edukacyjno – wychowawczymi działaniami w obiekcie tym znajduje się poczta a w górnej jego części mieszkania.

Gościnna świetlica w Królówce
 
    Królówka jest wsią, która posiada bogate tradycje kulturalno-rzemieślnicze, bardzo zdolną i twórczą młodzież. Ta bardzo chętnie przychodzi do świetlicy. Wszystkie działania, które zostały zrealizowane a także te, które były współorganizowane można odnaleźć w kronice.
    Ostatnio w świetlicy również odbywają się spotykania młodzieży kółka misyjnego założona przez księdza. Jest gwarno i wesoło, ale spotkania te nacechowane są większą głębią. Młodzież ogląda interesujące, o bogatej treści filmy a następnie odbywają się na ich temat dyskusje. Zaletą tych spotkań jest to, że można rozmawiać na trudne tematy, poruszać nurtujące młodych ludzi problemy chociażby takie jak używki, przemoc.
    Na świetlicy, na co dzień dominuje tenis stołowy oraz gra „piłkarzyki”. W lecie gramy w piłkę nożną, siatkówkę badmintona na tutejszym skromnym boisku. Latem nie brakuje wspólnych spotkań przy ognisku np. z kapelą „Królewianie”, która spotyka się w jednym z bocznych pomieszczeń świetlicy, regularnie raz w tygodniu na próbach muzycznych niejednokrotnie umilając nam przy tym czas.
 
Gościnna świetlica w Królówce
 
    Długie zimowe wieczory urozmaicamy m. in. rysując i malując, co stało się inspiracją do odkrywania ciekawych zabaw plastycznych. Młodzi „plastycy” postanowili zrzeszyć się i przyjąć nazwę „Klub Złamanej Kredki”, a prace są prezentowane w naszej mini galerii. Część osób wykonuje ciekawe dekoracje, którymi staramy się umilić wnętrze świetlicy. Często dzieci, młodzież a ostatnio coraz częściej i starsi przychodzą na świetlicę, aby zagrać w gry planszowe, przy których jest dużo śmiechu i dobrej zabawy. W Wiejskim Domu Kultury w Królówce młodzież ma możliwość korzystania z „kawiarenki internetowej”, może się też uczyć korzystając z komputerów, odrobić lekcje.
 
Gościnna świetlica w Królówce
    Dom Kultury jest też miejscem spotkań osób dorosłych i starszych. Panie chętni przychodzą na różnorodne prezentacje i szkolenia dotyczące prowadzenia domu i ogrodu. Wiejski Dom Kultury jest miejscem gdzie każdy może rozwijać swoje zainteresowania, można się tu podzielić swoimi radościami i smutkami.
    Mam nadzieje, że taki klimat długo będzie się tu utrzymywał.
 
Gościnna świetlica w Królówce 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz