Muzeum Ziemi Wiśnickiej – promocja książki Zbigniewa Siudaka

Powstań Polsko! Skrusz kajdany!. Z dziejów bocheńskiej konspiracji niepodległościowej 1939-1945.

 

     W dniu 17 lutego o godzinie 18 odbyło się w Muzeum Ziemi Wiśnickiej spotkanie ze Zbigniewem Siudakiem – autorem książki pt. „Powstań Polsko! Skrusz kajdany!”. Z dziejów bocheńskiej konspiracji niepodległościowej 1939-1945.
Zbigniew Siudak pseudonim „Spec” był żołnierzem ZWZ, AK, NIE, WiN. W 1939 roku uczył się w Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. W czasie wojny uczęszczał na tajne komplety i szkolenia wojskowe. Uczestniczył w wielu akcjach sabotażowo – dywersyjnych. W grudniu 1945 roku został aresztowany, za działalność niepodległościową w NIE i WiN. Więziony w Bochni, Krakowie, Rawiczu, amnestionowany w marcu 1947 roku.
Książka Zbigniewa Siudaka „Powstań Polsko! Skrusz Kajdany!” opisuje bogatą historię walki z niemieckim okupantem na Ziemi Bocheńskiej w czasie II wojny światowej. Przypomina wydarzenia znane dotychczas ze wspomnień tylko pokolenia pamiętającego tamte lata. Opowiada o mieszkańcach Bochni i Bocheńszczyzny, którzy za wolność ojczyzny nie wahali się złożyć nawet największą ofiarę.

Zbigniew Siudak 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz