Kulinaria wiśnickie

    Ośrodek Edukacji Regionalnej w Starym Wiśniczu, nawiązując do tradycji utrwalonej w pierwszej książce kucharskiej napisanej w Wiśniczu w 1682 roku, kontynuuje rozpoczęty w zeszłym roku cykl konkursów promujących rodzime potrawy. W sobotnie popołudnie 7 lutego izby OER wypełniły się po brzegi publicznością, przybyłą na II Konkurs Tradycyjnych Potraw Ziemi Wiśnickiej, w bieżącej edycji zatytułowany „Wiśnicki Smak Kapusty”.
 
II Konkurs Tradycyjnych Potraw Ziemi Wiśnickiej 

    To warzywo bogate w składniki odżywcze od długiego czasu znane było w kuchni tradycyjnej. Przygotowywane do spożycia jest na wiele sposobów, co można było zauważyć w potrawach przedstawionych przez uczestników konkursu. Wykonano kotlety, pierogi, naleśniki, gołąbki siekane, paszteciki – wszystko oczywiście z kapustą, kapustę zasmażaną podawaną z kaszanką, bigos staropolski, kapustę z grochem, kapuśniak, zestawy surówek z kapusty i wiele innych kapuścianych specjałów.
    Do konkursu przystąpiło 14 osób, a wśród nich Józef Noga z Leksandrowej, Renata Skotnicka, Halina Wójcik, Krystyna Wójcik, Helena Kapcia, Beata Majcher, Grażyna Sowińska – panie reprezentowały KGW w Olchawie, Kazimiera Maliszczak z Kopalin, Czesława Możdżeń i Irena Kokoszka ze Starego Wiśnicza, Aneta Gawąd, Mateusz Mucha, Anna Cybura i Justyna Guzak z Królówki. Organizatorów bardzo cieszył fakt, że w konkursie wystąpili także młodzi ludzie, którzy kultywując kuchnię rodziców wprowadzają ją w żywienie swych rodzin.

Wiśnicki Smak Kapusty
 

    Jury, w którego składzie pracowali: Helena Augustyńska i Helena Skrzekucka reprezentujące Stowarzyszenie Agroturystyczne „Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne”, Grażyna Filip, Paulina Pląder i Wacław Majcher reprezentujący Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach – Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Bochni i Leszek Marszałek dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu, miało niełatwe zadanie wyłonienia laureata konkursu przy takim bogactwie i różnorodności potraw. Zwycięzcą „WIŚNICKIEGO SMAKU KAPUSTY” Stary Wiśnicz 2009 została pani Irena Kokoszka ze Starego Wiśnicza, która przygotowała kapustę z kaszą gryczaną. Przyznano również dwa wyróżnienia: dla pana Józefa Noga za pierogi z kapustą, gołąbki z kapustą białą i włoską w sosie z borowików i kapuśniak oraz dla pani Beaty Majcher za knedla z kapustą i kotlety z kapustą. Publiczność nagrodziła potrawy Pani Kazimiery Maliszczak. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

Wiśnicki Smak Kapusty

    W dobie dzisiejszej mody wprowadzania do żywienia wielu niezdrowych potrwa ogromną radością napawa nas fakt, że uczestnicy konkursu chętnie dzielą się swymi przepisami, doświadczeniami z zakresu kuchni tradycyjnej, regionalnej, jakże bogatej różnorodnej i wartościowej. Za to serdecznie im dziękujemy.

Wiśnicki Smak Kapusty 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz