Gminny Przegląd Grup Kolędniczych

    Początków tradycji chodzenia po kolędzie należy szukać w okresie staropolskim. Wyróżnienie gospodarza kolędą, wróżyło przez cały rok szczęście, zdrowie, płodność i dobrobyt. Zwyczaj ten w niezmienionej formie przetrwał do naszych czasów, i chociaż kolędnicy już nie odwiedzają tak często naszych domostw, to dzieci i młodzież ziemi wiśnickiej chętnie spotykają się na świetlicach, aby przygotować barwne widowisko oparte o tradycyjne teksty z zachowaniem oryginalnych strojów i rekwizytów, które niejednokrotnie były używane przez ojców, a nawet dziadków. Jednym z niezmiennych warunków w tradycyjnej grupy kolędniczej jest męska obsada aktorska.
 
 

    18 stycznia 2009 roku, w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu odbyła się kolejna edycja Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych. W Przeglądzie wzięło udział pięć grup: Dziecięco Młodzieżowa Grupa Herody z Królówki działająca przy tamtejszym Zespole Szkół, która zajęła pierwsze miejsce oraz prawo reprezentowania naszej gminy na Małopolskim Przeglądzie w Lipnicy Murowanej. W tej samej kategorii na drugim miejscu uplasowała się Grupa Kolędnicza Herody ze świetlicy wiejskiej w Muchówce.
    W kategorii dziecięcej wyróżnienie i awans na Lipnicki Przegląd wywalczyła Grupa Herody z Połomia Dużego a w kategorii „Kolędnicy z gwiazdą” jury nagrodziło wyróżnieniem dziecięcą grupę z Muchówki działająca przy tamtejszej świetlicy.
    Bardzo duże uznanie wśród publiczności i komisji artystycznej zdobyło sobie przedstawienie „Kolędnicy z szopką” przygotowane przez młodzież z Połomia Dużego, które 25 stycznia również będzie można obejrzeć na Małopolskim Przeglądzie w Lipnicy Murowanej.
    W przerwie na obrady komisji artystycznej, Gminny Przegląd Grup Kolędniczych swoim występem uświetniła kapela „Królewianie” z Królówki.
 
 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz