GALERIA FAKT – Wernisaż wystawy Małgorzaty Mizia

    13 stycznia w Galerii "Fakt" odbyło się otwarcie wystawy prac Małgorzaty Mizia. 

    Poniżej prezentujemy fotografie z tego spotkania.

Małgorzata Mizia – Krakowianka, architekt i malarz, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Specjalność twórcza to malarstwo sztalugowe: obrazy olejne na płótnie; główna tematyka to człowiek, architektura, pejzaż. Udział w wystawach zbiorowych, obrazy w zbiorach prywatnych i w instytucjach, w tym Włochy, Niemcy, Hiszpania, Austria, Kanada (w tym portrety); portret Ignacego J. Paderewskiego w jego dworze w Kąśnej Dolnej, obraz olejny (150×100, dar) Klasztor OO. Redemptorystów w Tuchowie – 2008.

 

ŚLAD

Każdy z nas podobno, według najnowszych obliczeń ekologów zostawia po sobie ‘ekologiczny ślad ‘ na Ziemi. Pracuje na to całe nasze życie, stopień aktywności, zużycie wody, apetyt na mięso, styl życia i produkcja śmieci . Chińczyk zużywa niedużo, ale konsumpcyjny Amerykanin – do 9 ha. Przeciętnie oszczędny, wykształcony Polak pozostawia po sobie ‘ślad’ wielkości ok. 2,5 ha – bo wynik tej skomplikowanej łamigłówki mierzony jest w hektarach. Żeby Ziemia mogła się w 2030 roku  całkowicie zregenerować, musimy zmniejszyć swój ślad do 2,1 ha.

Brzmi to abstrakcyjnie, niewiarygodnie i strasznie. Nie może też być obojętne, patrząc na otaczające krajobrazy, urokliwe zakątki i  budowle wokół Wiśnicza pełne śladów historycznych zdarzeń. Czy padnie on ofiarą współczesnego tempa zmian i jednorazowości użycia, czy przetrwa dla potomnych?

Trwały ślad klimatu tej ziemi i bezkresnego zmiennego nieba, kazał mi nie tylko zanotować wrażenia na płótnie, ale i tutaj zamieszkać.

Chciałabym pozostawić właśnie tutaj swój ślad w pamięci życzliwych gości mojej wystawy. I to niekoniecznie ten ‘ekologiczny’.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz