Już Pływam

"Pływaj razem z nami” – na to hasło rzucone na początku września natychmiast zareagowali uczniowie ze szkół położonych na terenie naszej gminy i zgłosili chęć uczestniczenia w nauce pływania w ramach małopolskiego programu „Już pływam”.
 
 

 
 

LOGO WOJEWÓDZTWA MAłOPOLSKIEGO                      

 

JUŻ PŁYWAM „PROJEKT ZREALIZOWANO
PRZY WSPARCIU FINANSOWYM
WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO”

 

 

 

   To druga edycja tego programu. Podobnie jak poprzednio liczba chętnych przekraczała ilość miejsc. Dla tych, którzy nie zostali zakwalifikowani do 60 osobowej grupy rozpoczynającej naukę pływania na pewno dobrą wiadomością jest zapewnienie organizatorów, że podobne zajęcia będą jeszcze kontynuowane. Od 9 września cztery grupy liczące po piętnaście osób w poniedziałki i środy wyjeżdżały na basen w Proszówkach i przez dwie godziny, pod okiem doświadczonego instruktora nabywały umiejętności i zdobywały wiedzę, która pozwoli w przyszłości bezpiecznie korzystać z kąpieli na otwartych wodach. Celem programu było nie tylko opanować podstawowe elementy techniki pływania, ale także uświadomić młodzieży zagrożenia wynikające z nierozważnego obcowania z wodą. 14 listopada nastąpił ostatni wyjazd na basen. Program został zakończony, ale przygoda z pływaniem nie.

 
    22 i 23 listopada zostały, z inicjatywy burmistrza Nowego Wiśnicza, zorganizowane warsztaty pływackie na basenie w Proszówkach. Trwały za każdym razem prawie 8 godzin. Prowadził je pan Paweł Lewicki z Warszawy jedyny licencjonowany trener techniki Total Immersion w Polsce. W niedzielnych zajęciach pomagał mu trener i instruktor pływania z Łodzi. Zajęcia składały się z części teoretycznej i praktycznej. Na początku pierwszej sesji uczestnicy warsztatów zostali sfilmowani kamerą pod i nad wodą. Następnie od podstaw, etapami, przyswajali sobie tajniki bezwysiłkowego pływania kraulem. Po przerwie na posiłek, przeprowadzono prezentację materiału filmowego. Młodzież zgromadzona w salce telewizyjnej miała jedyną okazję podpatrzeć (dzięki odtwarzaniu nagrania w zwolnionym tempie) jak pływają zawodnicy z czołówki światowej, a także na jakie elementy techniki należy zwracać szczególną uwagę podczas wykonywania ćwiczeń w wodzie. Nabytą w ten sposób wiedzę wykorzystywali podczas kolejnej sesji na basenie. Ich zaangażowanie i determinacja w kształtowaniu właściwych ruchów pływackich spotkała się z uznaniem zarówno prowadzących jak i nauczycieli wychowania fizycznego towarzyszących swoim podopiecznym w zajęciach. Na zakończenie tej sesji uczniowie ponownie zostali sfilmowani, a uzyskany materiał posłużył do wnikliwej analizy opanowanej techniki, której podczas wspólnej projekcji dokonali zaproszeni goście i sami zainteresowani. Każdy uczestnik warsztatu otrzymał dyplom ukończenia szkolenia oraz materiał filmowy, który będzie wykorzystywany przez każdego indywidualnie do dalszego doskonalenia stylu dowolnego. Zmęczeni, ale zadowoleni opuszczali budynek pływalni. Większość z nich uświadomiła sobie, że właśnie uczestniczyli w kapitalnej przygodzie odkrywania tajników istoty pływania. Nabyła wiedzę o równowadze w wodzie, zrozumiała co to znaczy, że pływa się głową i biodrami, jak płynąć szybko nie męcząc się, jak poradzić sobie z tonącymi nogami. Nabyta wiedza i umiejętności to cenny kapitał, który właściwie spożytkowany i pogłębiany przyniesie młodym adeptom pływania wiele radości podczas obcowania z wodą. Okazją do tego będą kolejne wyjazdy na basen w środę każdego tygodnia. Tym razem opiekę merytoryczną sprawować będą nauczyciele wychowania fizycznego, którym tą drogą za udział i pomoc w zorganizowaniu warsztatów, a także zaangażowanie w propagowaniu pływania w naszej gminie bardzo dziękujemy.
 

 

 

  

 

{mosimage}

{mosimage}

{mosimage}

{mosimage}

{mosimage} 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz