10-LECIE KLUBU SENIORA

    We wtorkowe popołudnie 28 października, w Sali Obrad ratusza w Nowym Wiśniczu odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu Klubu Seniora.
    Podczas uroczystości Burmistrz Nowego Wiśnicza wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej na ręce prezesa klubu Pani Krystyny Piech przekazali list gratulacyjny. Imienne podziękowania otrzymały również panie działające w Klubie Seniora ponad 5 lat.
 
    Życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu przekazali Seniorkom także członkowie Towarzystwa Miłośników Wiśnicza, wraz z prezesem Stanisławem Domańskim, Kustosz Muzeum Ziemi Wiśnickiej, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
    Spotkanie było okazją do przypomnienia historii stowarzyszenia oraz przedstawienia działalności klubu.
 
 
 
 

    Założycielką i pierwszym prezesem klubu była Maria Koniuch, wyrazista osobowość, kobieta o wielkiej wrażliwości, otwartym sercu, rozumiejąca istotę i sens pracy społecznej, śmiała w wypowiadaniu swoich własnych nie zawsze łatwych do przyjęcia opinii i ocen, wyróżniona w 1996 roku „Herkulesem Wiśnickim”. Założyła Klub Seniora, by skupić wokół siebie osoby starsze i odkryć przed nimi potrzebę bycia aktywnym, w każdym okresie życia, zarażając ich swoją energią, inwencją i chęcią pozytywnego zmieniania swego otoczenia. Pani Maria pisała wiersze, kochała kwiaty i modę, była inicjatorka konkursu „Wiśnicz w kwiatach”. Na każdą okazję miała niepowtarzalny i nietuzinkowy strój, udowadniając wszystkim, że w każdym wieku można być oryginalnie eleganckim i zawsze zadbanym. Zmarła 29 kwietnia 2003 roku. To właśnie Maria Koniuch, swoją postawą i sposobem bycia zmusiła wszystkich do nowego spojrzenia na osoby starsze, nadała nowy sens znaczeniu słowa „senior”. Choć w zeszycie spotkań Panie zapisały: „po stracie Pani Marii poczułyśmy się jak porzucone pisklęta”, energia, którą zaszczepiła w członkach stowarzyszenia, zaowocowała dalszą aktywną działalnością klubu, którego prezesem została Krystyna Piech. Rok po śmierci założycielki stowarzyszenia, członkowie Klubu Seniora zorganizowali „Wieczór wspomnień o Pani Marii”.
    Kolejnym zasłużonym członkiem Klubu Seniora był Pan Bazyli Szczepaniak. Był on współorganizatorem wodociągowania i gazyfikacji gminy Nowy Wiśnicz. Społecznie uzgadniał wiele spraw związanych z realizacja tych dużych, liniowych inwestycji. Jako wielki miłośnik zieleni, dążył do jej uporządkowania na wiśnickim rynku i odpowiedniej jej pielęgnacji. Był wpólnie z Marią Koniuch organizatorem konkursu na najpiękniejszy ogródek kwiatowy. Za społeczną pracę na rzecz ziemi wiśnickiej w 2002 roku wyróżniony został Herkulesem Wiśnickim.
    W naszych sercach na zawsze pozostaną również inni działacze Klubu Seniora, których nie ma już pośród nas: Pani Maria Pusz i Pani Helena Wójcik.
    Od 2003 roku funkcję Prezesa Klubu Seniora pełni pani Krystyna Piech, V-ce Prezesem stowarzyszenia jest Wanda Palej a Sekretarzem Stanisława Kołodziej. Finansami klubu zajmuje się Skarbnik – pani Stanisława Cholewa. Od śmierci Bazylego Szczepaniaka w Klubie Seniora działają same kobiety. Obecnie do klubu należy 20 pań, które spotykają się regularnie w czwartkowe wieczory w ratuszowych piwnicach.
    W czasie swojej działalności klub kultywując regionalne tradycje, zorganizował wiele wystaw oraz okolicznościowych spotkań, integrując ludzi starszych i motywując ich do twórczej aktywności.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
    Uroczystościom towarzyszyło otwarcie rysunków i malarstwa Pani Marii Wyrwy.
 
    Seniorkom życzymy wielu lat zdrowia oraz zapału i energii do pracy.
 
 
 
 
 
 
 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz