TYDZIEŃ Z WIŚNICZANINEM PROFESOREM CZESŁAWEM DŹWIGAJEM – sobota w pracowni artysty

Profesor Czesław Dźwigaj

 

 

  

     Opowieść o życiu artysty i jego realizacjach pomiędzy Jerozolimą, Krakowem, Wiśniczem, Siluvą, Augstowem i Edmonton w Kanadzie. 

 

 

 

 

SOBOTA W PRACOWNI ARTYSTY

Pracownia artysty 

    W pracowni rzeźbiarskiej w Rząsce, położonej na skraju królewskiego miasta Krakowa, profesor Czesław Dźwigaj realizuje swoją artystyczną wizję świata. Dziś zobaczymy jak w glinianej materii artysta wyraził swoją osobistą interpretację papieskiej dewizy życia "Totus Tuus".

 

Totus tuus

    Postać Jana Pawła II wpisana została w kontur Matki Boskiej Częstochowskiej, jak w ramy opasające całe życie papieża Polaka.
    Idąc po pochylni, Papież przechodzi przez bramę w kształcie Maryi, po przekroczeniu której pochylnia życia przechyla się, całkowicie zanurzając Go w matczynej miłości. "Cały Twój" urzeczywistnia się wówczas namacalnie.
    W górnej części rzeźby artysta umieścił zarys miejsc ważnych dla Jana Pawła II: Bazyliki św. Piotra w Rzymie i Katedry Wawelskiej.

totus tuus

 

    Każdy z nas może inaczej odczuwać tą rzeźbę – to właśnie urok sztuki – każdego wrażliwego człowieka wynosi na inny obszar przeżywania.

Cezsław Dźwigaj przy pracy 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz