TYDZIEŃ Z WIŚNICZANINEM PROFESOREM CZESŁAWEM DŹWIGAJEM – piątek w Fatimie

prof. Czesław Dźwigaj

 
 

 
     Opowieść o życiu artysty i jego realizacjach pomiędzy Jerozolimą, Krakowem, Wiśniczem, Siluvą, Augstowem i Edmonton w Kanadzie.

 

PIĄTEK W FATIMIE

Sanktuarium w Fatimie
 
    W dzisiejszym dniu, wraz z profesorem Czesławem Dźwigajem wyruszamy w pielgrzymkę do jednego z największych na świecie sanktuariów maryjnych w portugalskiej Fatimie, gdzie przed nową świątynią pw. Trójcy Świętej znajduje się pomnik Jana Pawła II autorstwa wiśnickiego artysty. Pomnik odsłonięty został w październiku 2007 r. w dziewięćdziesiątą rocznicę ostatniego objawienia maryjnego.
 
Fatima
 Pomnik Jana Pawła II 

    Świat usłyszał o Fatimie w 1917 roku, kiedy to trzem małym dzieciom – Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji – ukazała się tam Matka Boska. W latach 1928-1953 w miejscu objawień wzniesiono bazylikę Matki Bożej Różańcowej, tam też jest pochowana trójka pastuszków. Franciszek i Hiacynta zmarli bardzo wcześnie, natomiast Łucja całe swoje długie życie służyła Bogu, zostając zakonnicą- zmarła 13 lutego 2005, w wieku 97 lat.
    W 2007 roku sanktuarium w Fatimie przeszło gruntowne przeobrażenie, dzięki któremu może przyjmować jeszcze większe rzesze pielgrzymów. Autorem całej koncepcji unowocześnienia sanktuarium jest grecki architekt Alexander Tombasis. Nowa bazylika to czwarty co do wielkości kościół na świecie o nowoczesnym kształcie gigantycznej rotundy z oszklonym dachem, dzięki czemu promienie słońca wpadają pod specjalnym kątem i oświetlają centralny ołtarz. Kompleks posiada specjalne pomieszczenia konferencyjne, międzynarodowe kaplice pokutne dające pielgrzymom możliwość wyspowiadania się w ojczystych językach, łazienki, garaże i specjalne rampy towarowe. Nowoczesny kompleks stoi w odległości około 800 metrów od istniejącej bazyliki pw. Matki Bożej Różańcowej. Przed nowo wybudowaną świątynią po obu stronach stoją dwa pomniki: Pawła VI oraz pomnik klęczącego Jana Pawła II.

pomnik w Fatimie
 

    Wyrzeźbiona przez prof. Czesława Dźwigaja postać Jana Pawła II, w pozycji klęczącej z narzuconą na ramiona kapą, z długą stułą zwisającą na postument, w prawej ręce trzyma pastorał a w lewej różaniec – narzędzie przez Maryję zbliżające człowieka do Boga. Pomnik wraz z postumentem ma prawie 4 m wysokości i widoczny jest z każdego punktu sanktuarium. 

 Pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II 

Pomnik Jana Pawła II

Pomnik Jana Pawła II 

    Największy z Polaków pielgrzymował do Fatimy, by podziękować Matce Bożej za cudowne ocalenie z zamachu dokonanego na placu św. Piotra w Rzymie 13 maja 1981 r. Jako wotum wdzięczności Jan Paweł II w Portugalii pozostawił Matce Bożej pocisk, który go zranił. Umieszczony został, on w zwieńczeniu korony cudownej figury Najświętszej Maryi Panny.

    „Żyjemy w niezwykłej epoce, porywającej i zarazem pełnej sprzeczności. Ludzkość dysponuje dziś niesłychanie skutecznymi środkami, którymi może zamienić świat w kwitnący ogród albo obrócić go w ruinę. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek w przeszłości ludzkość stoi na rozdrożu.” Pomnik papieża Polaka stanął wśród pielgrzymów by przypomnieć te słowa Aktu Zawierzenia Najświętszej Marii Panny i zachwycać do realizowania indywidualnego celu życia człowieka w myśl fatimskiego przesłania.

    Jest to jednocześnie kolejny wiśnicki akcent na świecie, następne szczególne dla nas miejsce, które zyskujemy dzięki coraz bardziej znanemu talentowi Profesora Dźwigaja.

 

A tak wygladała praca artysty przy tworzeniu tego dzieła: 

W pracowni artysty

W pracowni artysty

W pracowni artysty 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz