TYDZIEŃ Z WIŚNICZANINEM PROFESOREM CZESŁAWEM DŹWIGAJEM – czwartek na Pomorzu

Profesor Czesław Dźwigaj

 
 

 
     Opowieść o życiu artysty i jego realizacjach pomiędzy Jerozolimą, Krakowem, Wiśniczem, Siluvą, Augstowem i Edmonton w Kanadzie.

 

 
CZWARTEK NA POMORZU

    Dziś podziwiając dzieła artystyczne prof. Czesława Dźwigaja wyruszamy na Pomorze. Spośród wielu  realizacji Profesora pokazujemy 2 ołtarze: posoborowy ołtarz w szczecińskiej Chojnie oraz ołtarz w Szczecinie w kształcie statku, do wykonania którego zużyto 11 ton brązu.
 
Ołtarz w Chojnie
 

Ołtarz w Chojnie

Ołtarz w Szczecinie

    Ołtarz w świątyni ma znaczenie nie do przecenienia. Zawsze był, i jest, najważniejszą jej częścią; realnym i symbolicznym wyobrażeniem sacrum — ucieleśnieniem świętego miejsca do tego stopnia, że nawet jako polowy każe traktować wiernym miejsce wokół jako święte.
    Z racji tej swojej szczególnej roli ołtarz jest miejscem najczęściej zarezerwowanym dla przedstawień scen i motywów Nowego Testamentu lub patronów świątyni.
    Kiedy mówimy o ołtarzu, to w sensie architektonicznym mamy na myśli tak naprawdę niemal całą przestrzeń prezbiterium z tzw. nastawą wznoszącą się nawet na wysokość kilku kondygnacji, tradycyjnie najczęściej wypełnianą obrazem lub rzeźbą. Mniejsze wizualnie znaczenie ma dla wiernych wygląd ołtarza posoborowego, który historycznie był ołtarzem właściwym. Ale trzeba też pamiętać, że dla ogólnego wrażenia estetycznego części ołtarzowej wpływ mają często górujące w tle witraże czy polichromie na ścianach absydy, również stalle I sedille, rozlokowane wzdłuż ścian bocznych, a także poszczególne elementy architektury samego ołtarza, jak – tabernakulum czy przestrzeni wokół – chrzcielnica, paschał i inne.
    Ale także polichromia i witraże – nierzadko te właśnie elementy aranżacji wnętrza nadają wygląd i charakter prezbiterium, ikonograficznie i stylistycznie współgrając z elementem dominującym, który dawniej utożsamiany był z nastawą ołtarzową.

Krzysztof Ślusarczyk
CZESŁAW DŹWIGAJ DZIEŁO W SPIŻU

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz