TYDZIEŃ Z WIŚNICZANINEM PROFESOREM CZESŁAWEM DŹWIGAJEM – środa w Siluva

profesor Czeslaw Dżwigaj

 

 

  

     Opowieść o życiu artysty i jego realizacjach pomiędzy Jerozolimą, Krakowem, Wiśniczem, Siluvą, Augstowem i Edmonton w Kanadzie. 

 

 

 

 

ŚRODA W SILUVA
    Z pracowni Artysty przenosimy na Litwę do miejscowości Siluva, gdzie na placu pomiędzy kaplicą objawień a bazyliką stanie wykonany przez profesora Dźwigaja pomnik papieża Jana Pawła II .
 
Sanktuarium w Siluva 

   
    Šiluva – po polsku Szydłów to miasteczko należące do Diecezji Kowieńskiej. W 1608 roku miało tam miejsce pierwsze w Europie objawienie Matki Boskiej, która ukazała się dzieciom pasącym owce. 14 IX b.r. Episkopat Polski, Biskupi Litewscy i Niemieccy oraz Legat Papieski będą uroczyście obchodzić 400 lecie objawień. Tydzień wcześniej 7 IX o godzinie 12.00 na placu przed sanktuarium odsłonięty zostanie pomnik Jana Pawła II, którego model mogliśmy zobaczyć wczoraj w pracowni profesora Czesława Dźwigaja. Jan Paweł II nawiedził Szydłów 15 lat temu, w 1993 roku.
    Šiluva jest dziś jednym z najważniejszych centrów pielgrzymkowych na Litwie, słynącym z najstarszej tradycji świętowania odpustów Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To tutaj wierni w odpowiedzi na prośbę Najświętszej Maryi Panny, by wielbić Jej Syna, modlą się o zdrowie fizyczne i duchowe. Od początku XVII wieku pielgrzymów do Šiluvy przyciąga również łaskami słynący obraz Maryi z Dzieciątkiem. 
 
Widok na wieżę objawień
 
PLAC PRZY SANKTUARIUM W SILUVA
 
1. – Kaplica Objawień wysoka na 40 metrów stoi na miejscu gdzie ukazywała się Maryja. W fundament ołtarza kaplicy został wbudowany kamień, na którym zgodnie z tradycją, miało miejsce objawienie Najświętszej Maryi Panny. Kaplica jest dziełem żyjącego na przełomie XIX i XX w. polskiego architekta i rzeźbiarza mieszkającego w Wilnie – Antoniego Wiwulskiego, który był twórcą m.in. Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie oraz Wileńskiech Trzech Krzyży. W literaturze litewskiej często podawany jako Litwin – Antanas Vivulskis.

2. – Pomnik Jana Pawła II, na którym Papież Polak biegnie za Maryją trzymając w dłoni obrazek z wizerunkiem Matki Bożej z Siluva.

Szydłowiecki obraz Najświętszej Maryi Panny namalowany został w początku XVII wieku. Wykonany jest według bizantyjskiego stylu ikonograficznego. Postać Maryi z Dzieciątkiem jest przykryta sukienką wykonaną z mnóstwa ofiarowywanych wot, a wykonaną przez znakomitego Królewieckiego złotnika Lawrzynca Hofmana w 1674 roku. W roku 1786, na mocy postanowienia papieża Piusa VI, biskup Stefan Jan Giedraitis dokonał koronacji cudownego obrazu.
 
Model pomnika Jana Pawła II Matka Boska z Siluva

3. – Figura Matki Bożej Niepokalanej, ufundowana przez Cara ponad 150- lat temu. Wykonana z blachy cynowo-cynkowej przetrwała wojenny czas ponieważ została pomalowana na biało, tak, że wyglądała jak gipsowa. Profesor Czesław Dźwigaj wykonał kopię tej figury, która stanie przed sanktuarium, oryginał natomiast zostanie przeniesiony do muzeum.

 
Figura Matki Bożej Niepokalanej
4. – Bazylika Narodzenia NMP została zbudowana i wyposażona w trzecim ćwierćwieczu XVIII wieku. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów późnego baroku na Litwie. Wewnętrzna dekoracja kościoła, zachowała się bez znaczących zmian. Papież Paweł VI w 1976 roku nadał kościołowi honorowy tytuł bazyliki. W bocznej kaplicy bazyliki wystawiona została żelazna skrzynia, znaleziona po objawieniu się Najświętszej Maryi Panny.
 
 
Objawienie Najświętszej Maryi Panny
 
Objawienie Najświętszej Maryi Panny w Szydłowie miało miejsce w 1608 roku. Pastuszkowie z sąsiedniego miasteczka paśli bydło na kościelnej ziemi. Zobaczyli stojącą na wielkim kamieniu młodą dziewicę, trzymającą dziecko i gorzko płaczącą. Jeden z pastuszków pobiegł do Szydłowa i opowiedział katechecie wyznania kalwińskiego o widzeniu. Ten wezwał nauczyciela Salomona i obydwaj zbliżyli się do wspomnianego kamienia. Oni także zobaczyli płaczącą młodą dziewicę. „Dziewico, dlaczego płaczesz?” – zapytał katecheta. Ona odpowiadała: „Był czas, kiedy tu mój kochany Syn był uwielbiany przez mój lud, ale teraz ludzie orzą i zasiewają tę ziemię ”. Powiedziawszy te słowa dziewczyna zniknęła. Katecheta i nauczyciel uważali widzenie za dzieło nieczystego ducha.
Wiadomości o objawieniu dość szybko rozpowszechniły się w okolicy. Według jednego z opowiadań, stary, ślepy człowiek, znalazł miejsce, gdzie ukryta została żelazna skrzynia, w której przechowywane były „skarby ze starego kościoła”, po czym natychmiast odzyskał wzrok.

 / źródło – http://www.siluva.lt//

 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz