TYDZIEŃ Z WIŚNICZANINEM PROFESOREM CZESŁAWEM DŹWIGAJEM – poniedziałek w Jerozolimie

profesor Czesław Dżwigaj

 

 

  

     Opowieść o życiu artysty i jego realizacjach pomiędzy Jerozolimą, Krakowem, Wiśniczem, Siluvą, Augstowem i Edmonton w Kanadzie. 

 

 

 

 

 PONIEDZIAŁEK W JEROZOLIMIE

    Dziś, wraz z profesorem Czesławem Dźwigajem przenosimy się do Jerozolimy na wzgórze Arman Hanatziv, gdzie odbywają się prace wykończeniowe przy pomniku tolerancji i urządzaniu parku wokół niego.

Plac przed budową

Widok na Jerozolimę z Herodionu  

    Wzgórze Arman Hanatziv – po polsku wzgórze Złej Rady, tj. Alar Street – Wzgórze Konsula.
    Jeśli stoimy na wzgórzu oliwnym mając u stóp cmentarz żydowski najstarszy – dolinę cedronu i mury starej Jerozolimy z placem świątynnym, na którym jest meczet Al-Aksa z szarą kopuła i obok meczet Omana ze złota kopułą, to po lewej stronie w kierunku południowym znajdują się piękne tarasy widokowe, które są spięte parkiem tolerancji i pomnikiem u stóp, którego jest siedziba ONZ.
    Zarówno od placu pomnika jak i z tych tarasów widać w kierunku północnym starą Jerozolimę, po prawej Górę Oliwną ze starym miastem, gdzie umiejscowiono Uniwersytet Jerozolimski. Jeśli się odwrócimy kierunku południowym to naszym oczom ukażą się osiedla arabskie. W odległości około 8 kilometrów jest Herodion. Natomiast w kierunku wschodnim zaczyna się pustynia a przy dobrej widoczności widać morze martwe i góry Jordanii.

 Cerkiew Św. Małgorzaty na Górze Oliwnej 

Artysta na miejscu budowy

Burza piaskowa

    Monument autorstwa profesora Dźwigaja swoim wyglądem nawiązuje do legendy, według której kiedy na gruzach starożytnej świątyni pozostały tylko dwie polówki rozdartej kolumny, w jej pęknięciu wyrosło drzewo, które próbuje je zwieńczyć, jednocześnie umożliwiając samodzielne egzystowanie.

Park Tolerancji i Pomnik Tolerancji w trakcie budowy

    Park tolerancji zajmuje obszar 6000 m2, nasyp, na którym ustawiony został pomnik na 6 m wysokości. Odlane z brązu kolumny są wysokie na 12 metrów, a symboliczne drzewo oliwne – 17,5 m. W koronie drzewa (z 800 liśćmi), symbolizującego pokój, lśni złota kula – dojrzałe ziarno tolerancji. 

Park - widok obecny

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz