Porządki w mleczarni z czasów Franciszka Józefa

W Królówce stoi nieużywany od kilkunastu lat budynek mleczarni z XIX w. Mleczarnia powstała w 1888 roku, założył ją ówczesny proboszcz parafii w Królówce ks. Franciszek Pawlikowski. Na początku funkcjonowała jako parafialna, później na jej bazie powstała spółka mleczarska. Produkowano w niej masła, sery, śmietanę, maślanki. Te i inne przetwory jak wynika z zachowanych ksiąg jadał sam cesarz Austrii Franciszek Józef. Podczas wojny z obiektu korzystali hitlerowcy, a po wojnie Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska, która w 1991 roku klucze do budynku przekazała samorządowi.
 
 

    Na budynku zachowały się stylowe reklamy wykonane techniką fresku, wraz z elewacją zostały one odnowione. Zachowały się także żeliwne maszyny i urządzenia mleczarskie oraz wiele różnego rodzaju narzędzi, naczyń, butelek i dokumentów.

 

    Aktualnie porządkowane jest wnętrze budynku, oraz jego otoczenie a zachowane eksponaty i dokumenty są inwentaryzowane i czyszczone.

 

    Planowane jest udostępnienie budynku do zwiedzania jako muzeum galicyjskiego mleczarstwa, które będzie filią Muzeum Ziemi Wiśnickiej.

 

 

{mosimage}

{mosimage}

{mosimage} 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz