GENIUS LOCI IV – WYSTAWA EUGENIUSZA MOLSKIEGO

    W niedzielę 25 maja 2008 roku o godzinie 16.00 na zamku w Nowym Wiśniczu odbędzie się wernisaż wystawy Eugeniusza Molskiego GENIUS LOCI IV. Jest to wystawa zamykająca rok jubileuszowy 40-lecia pracy twórczej, prezentowana w SCK Milec, w Muzeum Regionalnym Bełchatów, w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. 181 wystawa indywidualna w pięknych wnętrzach zamku wiśnickiego w „Kmitówce” prezentuje wybrane prace z lat 1968 – 2008 rzeźbę, ceramikę artystyczną, malarstwo. Wernisaż uświetnią aktorzy teatru „NIE TERAZ” i dyr – Tomasz A. Żak – Tarnów.
 
molski 

EUGENIUSZ MOLSKI urodzony 11 lipca 1942 roku w Bagienicach na Mazowszu.

 
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmińskiego - Nałęczów 1958 - 1963 r.
 Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Chełmińskiego – Nałęczów 1958 – 1963 r.
 
Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom bardzo dobry z wyróżnieniem nr 500/1969 roku. Specjalizacje: I malarstwo architektoniczne, II ceramika artystyczna.
Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Dyplom bardzo dobry z wyróżnieniem nr 500/1969 roku. Specjalizacje: I malarstwo architektoniczne, II ceramika artystyczna.
 
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Stypendysta Wydziału Kultury UW w Krakowie. Nauczyciel ceramiki - 1969 - 2005.
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Matejki w Nowym Wiśniczu. Stypendysta Wydziału Kultury UW w Krakowie. Nauczyciel ceramiki – 1969 – 2005.

    Jubileuszowa wystawa wynika z faktu zorganizowania pierwszej wystawy prac artystycznych w salonie Debiutów w klubie „Pałacyk” we Wrocławiu (fakt ten miał miejsce 17 stycznia 1967r. – byłem wtedy studentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych). Kolejno wystawa miała miejsce w Galerii Teatru KALAMBUR. 1969 to rok obrony dyplomu na Wydziale Malarstwa Architektonicznego i Wydziale Ceramiki i Szkła (dyplom z wyróżnieniem i przyznanie stypendium ufundowanego przez Wydział Kultury w Krakowie). W konsekwencji obowiązujące trzy lata „odpracowywania stypendium” rozrosły się i na dzień dzisiejszy mam za sobą 38 lat związania się z Nowym Wiśniczem (Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych) na dobre i na złe. Głównie na dobre, urzekła mnie uroda Nowego Wiśnicza. Niepowtarzalny pejzaż, znakomite dzieła architektury. Ale najważniejsze to życzliwość i serdeczność mieszkańców i władz miasta.
    Tu w Wiśniczu powstały i powstają koncepcje, projekty na liczne plenery międzynarodowe i krajowe (ceramiczne, malarskie, rzeźbiarskie). Stąd wysyłałem eksponaty na prestiżowe wystawy ceramiki w Japonii, Francji, Włoszech, Chorwacji. Tu przygotowywałem prace na wystawy w Ośrodkach Kultury Polskiej w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze, ale też do sal bibliotecznych wiejskich klubów i galerii sztuki.
       Do dnia dzisiejszego zrobiłem tych wystaw 180. To sporo zważywszy, że nigdy nie posiadałem pracowni.
    Jubileusz skłania do refleksji, a głównie do wyrażenia wdzięczności wszystkim, którzy moje prace wystawiali (BWA, Muzea, Galerie itd… – niektórzy wielokrotnie).
    Równolegle do mojego jubileuszu 40-lecia pracy twórczej, jubileusz 60-lecia istnienia obchodzi Liceum Plastyczne Nowym Wiśniczu, w którym pracowałem przez 35 lat, nauczając ceramiki artystycznej. Z rozrzewnieniem wspominam lata dyrekcji: artysty plastyka Heleny Suchońskiej, Jana Święcha oraz Marii Ślusarz.
    Dumny jestem, ze znakomitej części uczniów – absolwentów, z którymi zdarza mi się spotykać na wspólnych wystawach, plenerach. Dziękuje za dowody pamięci, również za udział w sponsorowaniu katalogu.
    Ze 180 wystaw indywidualnych co najmniej 20 miało miejsce w Nowym Wiśniczu w okresie 1969 – 2008. Ważniejsze wystawy: Galeria „Fakt” (org. Maria Szczepaniak – 4 razy), Galeria „Bona” (org. Maria Szczepaniak), GOK (org. Maria Szczepaniak – 2 razy), Klub „Ruch” (org. Janina Kapcia), Miejski Ośrodek Kultury (org. Leszek Marszałek), Galeria „Fakt” (org. Leszek Marszałek), Towarzystwo Miłośników Wiśnicza (org. Stanisław Domański), Galeria na Dzwonnicy” (org. ks. prałat Józef Strugała, Renata Jonak), Dom Trapoli (org. Renata Jonak), Zamek – Bastion Północny (org. Wando Sumara), Zamek – Bastion Północny (org. Bożena Faglio – 2 razy)

Eugeniusz Molski – z katalogu wystawy
EUGENIUSZ MOLSKI
 
Cztery dni wcześniej, we środę 21 maja o godzinie 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej (ul. Matki Boskiej Bolesnej 13) odbędzie się otwarcie wystawy I PIĘKNE MADONNY, ŚLICZNE ANIOŁY, II CHIŃSKIE IMPRESJE. Wystawę oglądać będzie można do 19 czerwca 2008 r.  

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz