Turniej Matejkowski

    W poniedziałek 31 marca o godzinie 9, na sali widowiskowej MOK odbył się Turniej Matejkowski. Konkurs, na którym młodzież z terenu naszej gminy może wykazać się swoją wiedzą na temat życia i twórczości największego polskiego malarza historycznego, organizowany jest co roku przez Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”.
    W tegorocznym turnieju wzięło udział 16 gimnazjalistów z czterech Zespołów Szkół, 5 chłopców oraz 11 dziewcząt. Z Zespołu Szkół w Królówce w konkursie wystartowali: Beata Brydniak, Monika Karteczka, Joanna Mochel i Agata Polek. Nowy Wiśnicz reprezentowali: Aleksandra Stokłosa, Marcin Tabor, Katarzyna Tworzydło oraz Joanna Więckowska. Z Zespół Szkół w Kobylu w turnieju wzięli udział sami mężczyźni: Maciej Kowaliński, Grzegorz Porwisz, Kamil Róg i Mariusz Sysło. Stary Wiśnicz natomiast reprezentowała żeńska grupa: Ewelina Cholewa, Anna Krosto, Katarzyna Możdżeń i Patrycja Waśko.
 
Turniej Matejkowski
Turniej Matejkowski
 
    Konkursowe zmagania przebiegały w trzech etapach. W pierwszej części uczniowie podzieleni na dwie grupy odpowiadali kolejno na pytania dotyczące Jana Matejki, odpadając po trzech pomyłkach. W drugim etapie, do którego zakwalifikowało się ośmiu zawodników, rozpoznawali po fragmentach dzieła malarza, po pierwszej pomyłce odpadali z dalszych rozgrywek. Ponieważ uczestnicy wykazali się bardzo szeroką wiedzą, w celu wyłonienia finałowej trójki, musieli oni dodatkowo odpowiadać na kolejne pytania. Zadaniem finałowym było ułożenie puzzli z reprodukcją dzieła Matejki oraz odgadnięcie tytułu obrazu.
 
Turniej Matejkowski
    Największą wiedzą wykazały się uczennice z Zespołu Szkół w Starym Wiśniczu, Wszystkie przeszły do drugiego etapu, zajmując również wszystkie finałowe miejsca. Zwyciężyła Ania Krotos, której kibicowała grupa kolegów z specjalnie przygotowanym transparentem. Drugie miejsce zdobyła Patrycja Waśko a trzecie Ewelina Cholewa. Finalistkom gratulujemy ogromnej wiedzy.
 
Turniej Matejkowski
Turniej Matejkowski
 
    Turniej Matejkowski jest niezwykle ceną i ciekawą formą propagowania wśród młodzieży wiedzy na temat Jana Matejki, jego życia, twórczości a także historii Polski, która była tematem jego obrazów. Dziękujemy Pani Marii Serafiniskiej – Domańskiej, kustoszowi „Koryznówki” oraz pracownikom muzeum za zaangażowanie i profesjonalizm w przygotowywanie konkursu.
 
Turniej Matejkowski
 
Turniej Matejkowski 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz