Cyrenejczyk

    Postać Szymona Cyrenejczka przypomina się nam szczególnie w okresie Wielkiego Postu, kiedy uczestniczymy w drogach krzyżowych.

    Wiemy, że człowiek, który towarzyszył Jezusowi w drodze na Golgotę miał na imię Szymon. Niewiele wiemy na temat życia Szymona.  Jedna z chrześcijańskich legend mówi, że dźwiganie krzyża na zawsze odmieniło jego dotychczasowe życie, a moment spotkania z Jezusem stał się najszczęśliwszą chwilą w jego życiu.
    Na podstawie „Legendy o Szymonie Cyrenejczyku” powstał scenariusz przedstawienia pt. „Cyrenejczyk”. W roku 1999 młodzież z Świetlicy Wiejskiej w Połomiu Dużym po raz pierwszy wystawiła dla mieszkańców historię Szymona. Po dziewięciu latach postanowiliśmy ponownie przybliżyć tę postać. W niedzielę 9 marca w Świetlicy Wiejskiej w Połomiu Dużym odbyła się premiera inscenizacji, która znacznie różniła się od tej sprzed lat. Tydzień później 16 marca w sali widowiskowej MOK, mieli okazję zobaczyć przedstawienie mieszkańcy Wiśnicza.
    W przedstawieniu oprócz gry aktorskiej i śpiewu pojawiły się obrazy z filmu „Pasja” Mela Gibsona, których odbiór potęgowała muzyka Petera Gabriela i Johna Debney´a. W roli tytułowej wystąpił Mateusz Trzeciak, żonę Cyrenejczyka zagrała Ania Bereta, a ich syna Aleksandra Patryk Janioł. W postać dźwigającego krzyż na Golgotę Jezusa wcielił się Tomek Brydniak. W pozostałych rolach wystąpili: Katarzyna Burkiewicz, Joanna i Justyna Przybyłko, Marzena Chrzan, Kamila Janioł, Dominika Janusz, Przemek i Kamil Kulas, Wojtek Gutowski oraz Dawid Trzeciak. Młodych aktorów przygotowała Beata Daniec – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu.
       Licznie zebrana publiczność nagrodziła występ dużymi brawami.
    Ofiary złożone po przedstawieniach do specjalnej puszki młodzież postanowiła przekazać na rzecz rozbudowy kaplicy p.w. Św. Brata Alberta w Połomiu Dużym, jako swój skromny wkład w przedsięwzięcie, które niebawem się rozpocznie.

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz