WIŚNICKI DZIEŃ WDZIĘCZNOŚCI

 

W środę 15 sierpnia 2007 roku Nowy Wiśnicz stał się miejscem wielu niezwykłych wydarzeń. Powitanie króla kurkowego, dziękczynienie za wieloletnią posługę dwóch kapłanów, wręczenie wyróżnień Honorowych Obywateli Miasta Wiśnicza – „Patriam versus” oraz Wiśnickie Święto Folkloru to uroczystości odbywające się w ratuszu oraz na wiśnickim rynku.

Bractwo Kurkowe na zamku

        Bracia kurkowi do Wiśnicza przybyli rano, by przed rozpoczęciem oficjalnej uroczystości zwiedzić zabytki naszego miasta. Obchody Wiśnickiego Dnia Wdzięczności rozpoczęły się o godzinie 14.00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci na wzgórzu zamkowym oraz pod pomnikiem Papieża Jana Pawła II. Następnie wraz z orkiestrą uroczysty pochód przeszedł przed ratusz, by wystrzałem armatnim rozpocząć uroczystość w ratuszu, w czasie której wręczone zostały wyróżnienia „Patriam versus”.

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

        Patriam Versus – Zwróceni ku Ojczyźnie – to zawołanie umieszczone jest w herbie miasta i gminy Nowy Wiśnicz. Zobowiązuje ono od 391 lat mieszkańców naszej wspólnoty do szczególnego dawania świadectwa zwrócenia się ku ojczyźnie i ojcowiźnie, ziemi wiśnickiej. W pracy i codziennym trudzie szybko mijają dni, miesiące i lata. Tak mało mówi się i pisze o tworzeniu dobra i piękna a przecież ono jest fundamentem przyszłości. Dlatego, by pokazać dobro w ludziach, w ich sercach i czynach, w ich pracy, wspólnie obchodziliśmy Wiśnicki Dzień Wdzięczności. Wdzięczność jest mową serca obdarowanych, powinna być jednym z wymiarów życia społecznego. Wyróżnienie „Patriam Versus” wręczono zasłużonym dla naszej wspólnoty, tworzącym piękno, umiejącym się nim dzielić, osobom, które w różnych wymiarach i obszarach życia wypracowały solidne fundamenty dobra dla wiśnickiej ziemi i jej mieszkańców: profesorowi Czesławowi Dźwigajowi w uznaniu za niezwykłe umiłowanie ziemi rodzinnej, upamiętnianie jej historii licznymi rzeźbami, wielką promocję Wiśnicza na całym świecie, stała troskę o rozwój kultury; ks. Prałatowi Józefowi Strugale w uznaniu 21 lat niezwykle ofiarnej pracy i posługi proboszcza parafii Nowy Wiśnicz, troskę o modernizację barokowego zespołu kościoła parafialnego, wspieranie w Caritas potrzebujących, radosną i pełną nadziei postawę służby oraz ks. Markowi Kuzakowi w uznaniu za wielką służbę młodzieży pełnioną przez 10 lat na wiśnickiej ziemi, organizowanie i współorganizowanie licznych uroczystości patriotycznych, religijnych, objęcie szczególną troską chóru Canon i wiśnickiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, przygotowywanie wielu pielgrzymek dla mieszkańców naszej gminy. Uroczystość uświetniał wiśnicki chór Canon oraz Zespół Muzyki Dawnej z Białegostoku. 

    Następnie Bracia Kurkowi wraz z królem złożyli życzenia mieszkańcom oraz obdarowali ich 750 krakowskimi obwarzankami. Kolejnym etapem odchodów wiśnickiego święta było przejście do muzeum oraz otwarcie trzech wystaw: „750 lat Krakowskiego Bractwa Kurkowego”, „Przyszedłem do Was”, „Jesteście moją nadzieją”.

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

Wiśnicki Dzień Wdzięczności 

 

    Jednocześnie na estradzie wiśnickiego Rynku Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Wiśniczu realizował kolejną edycję przedsięwzięcia kulturalnego pod nazwą „Wiśnickie spotkanie z folklorem”. Tradycją stało się już, że 15 sierpnia nie tylko mieszkańcy wiśnickiej ziemi, ale wielu turystów i wakacyjnych wczasowiczów uczestniczy w tej folklorystycznej imprezie. Występy zespołów, prezentacja rzemiosła artystycznego i sztuki samorodnej, degustacja potraw regionalnych to jedne z głównych atrakcji, z których można było tego dnia skorzystać.

Wiśnicki Dzień Wdzięczności

    Na estradzie, wśród przednich zespołów, które bawiły publiczność, na słowa uznania zasłużył występ kilkunastoosobowej zróżnicowanej wiekiem „Wolnej Grupy Marcina”. Zespół młodych ludzi, którzy pod fachowym instruktorskim okiem pracownika Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu, w ramach wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez tą instytucję kultury, twórczo spędzał wolny czas. Regularnie, od czerwca aż po sierpniowy finał można było usłyszeć w sali widowiskowej MOK odgłosy szlifowania warsztatu wokalno-muzycznego przez dzieci i młodzież. Finał okazał się sukcesem na miarę wiśnickiej estrady. Półtora godzinny koncert
z zastosowaniem różnorakich instrumentów oraz nie tuzinkowe interpretacje wykonywane przez wokalistki podbiły serca publiczności. Nawet członkowie zespołu muzyki folkowej a gwiazdy tego wieczoru „Kapela Pieczarków” nie szczędzili braw wykonawcom. Dopełnieniem dobrej zabawy była obfita w nagrody loteria fantowa, co dało się zauważyć poprzez dźwiganie przez tych, którzy w niej wzięli udział przeróżnych, wartościowych gadżetów.

Degustacja potraw regionalnych

Wolna Grupa Marcina 

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz