3 MAJA – HERKULES WIŚNICKI

Herkules Wiśnicki jest wyróżnieniem przyznawanym podczas uroczystości z okazji Święta Narodowego 3 maja, przez Towarzystwo Miłośników Wiśnicza za pracę społeczną dla ziemi wiśnickiej i jej mieszkańców. W tym roku członkowie towarzystwa wskazali do tego wyróżnienia księdza Tadeusza Skurę, proboszcza parafii w Królówce.

 

Ks. Tadeusz SkuraOd piętnastu lat ksiądz Tadeusz Skura, pełniąc obowiązki proboszcza pracuje na wielu płaszczyznach kapłańskiego powołania a także w wymiarze społecznym, który znalazł szczególne uznanie u osób, nominujących go do tego wyróżnienia.

Podkreślono jego wielką troskę o uczczenie pamięci rodaka Królówki, wielkiego Polaka, prekursora polskiego romantyzmu, Kazimierza Brodzińskiego. Wyrazem pamięci o poecie a także spełnieniem marzeń kilku pokoleń mieszkańców Królówki jest społeczna inicjatywa księdza Tadeusza Skury, w wyniku której umieszczono w przedsionku kościoła popiersie z brązu, na którym znalazły się najważniejsze informacje o Kazimierzu Brodzińskim.

W wymiarze społecznym uznano wykonaną przez księdza Tadeusza Skurę dogłębną analizę historii swojej parafii zakończoną cyklem napisanych artykułów do Wiadomości Wiśnickich. Z nieznanych ksiąg parafialnych i zdobytych z dużym trudem materiałów powstało opracowanie, z którego korzystać mogą wszyscy poszukujący informacji o historii tej ziemi. Troska o zachowaną tradycję przejawia się również wielką dbałością o elementy i detale pochodzące z kościoła pod wezwaniem św. Jakuba a znajdujące się obecnie w kościele parafialnym. Staraniem księdza są zakonserwowane i odnowione.

Podkreślić należy również ogólne zaangażowanie księdza Tadeusza Skury i widoczną wielką dbałość o piękno kościoła, jego otoczenia oraz elementów sakralnych, zaangażowanie wykraczające poza zakres obowiązków, które świadczy o jego wielkim umiłowaniu Królówki.

 

ks. Tadeusz Skura przyjmuje  wyróżnienie od kapituły

wreczenie Herkulesa

gratulacje

po uroczystości

gratulacje

gratulacje

 

Bądź pierwszym który skomentuje

Dodaj komentarz